Weksle bankowe
Bank akceptując weksel powinien zwracać uwagę na rodzaj towarów lub surowców będących przedmiotem finansowania. Nie mogą one ulegać szybkiemu zepsuciu, ich ceny powinny być proste do określenia, muszą być łatwo zbywalne.
Kredyt akceptacyjny może przybrać formę: I) doraźnych transakcji akceptowania weksli, linii kredytu akceptacyjnego.
Linia kredytu akceptacyjnego jest to limit kredytowy przyznany kredytobiorcy przez bank, do wysokości którego mogą być ciągnione na bank weksle. Linia taka może być nieodnawialna, gdy każdy zaakceptowany przez bank weksel zmniejsza wysokość przyznanego limitu, bądź odnawialna, gdy każde wykupienie przez bank weksla dokonane w ciężar rachunku bieżącego wystawcy powoduje, iż przyznany limit odnawia się do pierwotnej wysokości i może być wykorzystywany wielokrotnie aż do wygaśnięcia umowy.Ze zleceniem zaakceptowania weksla wystawca powinien do niego dołączyć weksel trasowany odpowiadający wcześniej omówionym warunkom.
Treść poręczenia
Zobowiązanie poręczyciela powinno zawierać:
1) wskazanie osoby, za którą poręcza,
2) jednoznaczne wskazanie kredytu, do spłaty którego zobowiązuje się poręczyciel, gdy nie spłaci go kredytobiorca,
3) kwotę, do wysokości której poręczyciel będzie zobowiązany – w przypadku poręczenia za dług przyszły,
4) ewentualny termin, z upływem którego wygasa zobowiązanie poręczyciela,
5) ewentualne określenie zasad subsydiarnej odpowiedzialności poręczyciela.
1.4.4. Zakres zobowiązania poręczyciela
Odpowiedzialność poręczyciela charakteryzuje kilka cech:
1) poręczyciel odpowiada dopiero w przypadku, gdy kredytobiorca nie spłaci swego zobowiązania w terminie;
2) nieważność umowy kredytu powoduje nieważność poręczenia;
3) umorzenie kredytu powoduje wygaśnięcie poręczenia;
4) o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania kredytobiorcy. Jednakże czynność prawna dokonana przez kredytobiorcę z bankiem już po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela, np. aneks do umowy kredytu podwyższający kwotę kredytu, wydłużający termin jego spłaty itp. Gdy pomimo to nastąpi rozszerzenie zobowiązania kredytobiorcy, jest ono bezskuteczne wobec poręczyciela. Jeżeli jednak poręczenie zostało udzielone pod warunkiem, że zobowiązanie poręczyciela nie ulegnie rozszerzeniu, wówczas w przypadku takiego rozszerzenia zobowiążą nie poręczyciela gaśnie. Jeżeli zobowiązanie kredytobiorcy z tytułu kredytu ulega zmniejszeniu, poręczyciel korzysta z tych zmian.